A TSMT módszert Lakatos Katalin PhD dolgozott ki, a BHRG modell részeként. A TSMT egy olyan mozgásterápia, mely nem csak a mozgást fejleszti, hanem segiti az idegrendszer érési folyamatait, fejleszti a tanulási funkciókat, a figyelmi- és részképességeket, segíti a beszéd beindulását, a finom- és beszédmoz-gások ügyesedését.
Egyéni formában 6 hónapos kortól javasolt egészen 10 éves korig, akár a csoportos formával (TSMT II) párhuzamosan. Az egyéni tréningek a szülők aktív bevonásával és részvételével történnek, home-training formájában – tehát a terápia sikeressége sokesetben az otthoni gyakorlás függvénye. A feladatok személyre szabottak, figyelemben véve a gyerek terhelhetőségét.
A TSMT módszer saját diagnosztikai egységgel rendelkezik:
A diagnosztika és terápia egysége segít, hogy a vizsgálat során megfigyelt eltérések, könnyen beépithetőek legyenek a későbbi fejlesztésbe. Eszközigénye alacsony, amelyekre a terapeuta, mintegy 1000 feladatból választja ki a megfelelő elemeket a tornasor összeállításához. A fejlesztés preventív és terápiás céllal egyaránt alkalmazható, valamint a vizsgálati módszerei is alkalmasak a rizikós esetek kiszűrésére.
Az egyéni terápia javasolt olyan gyerekek esetében akiknél késik a beszéd, ügyetlenek a praktikus mozgásai, viselkedés és együttműködési problémái vannak, rizikós a tanulási zavarokra, a hiperaktivitás és figyelem-zavar tüneteit mutatja vagy bármilyen sérülés következtében megkésést mutatnak pszichomotoros illetve motoros területeken.
A terápiát „okositó tornának” is nevezik, hiszen ép intellektusú gyermekek esetében is jól használható a különböző részképességek fejlesztésére.
Ajánlott kiegészitő fejlesztések:
A TSMT módszert Lakatos Katalin PhD dolgozott ki, a BHRG modell részeként. Csoportos formában akár már 8-1o hónapos kortól elkezdhető és kb 1o-12 éves korig tudunk vele eredményeket elérni. Nem minden esetben indokolt, hogy egyéni tréning (TSMT I) előzze meg, de elkezdéséhez csoportérettség szükséges, valamint a vizsgálati eredményben egy adott fejlettségi szint elérése. Az egyéni tréninggel (TSMT I) párhuzamosan is alkalmazható.
A csoport TSMT egy komplex fejlesztő foglalkozás, preventív és terápiás céllal is egyaránt alkalmazható. Kiscsoportos for-mában zajlik (kisebb korban szülő jelen-létével, nagyobb korban e nélkül) rengeteg változatos eszközzel felszerelt tornate-remben, heti rendszerességgel, fokozatosan nehezedő, egymásra épülő tematikus blokkokból. A mozgásterápiás elemeken túl magába foglal több részképesség-, figyelem-, együttműködési- és ügyességi feladatot, mely nemcsak egy eltérő fejlődésű kisgyermek számára jelent kiváló fejlesztési lehetőséget, hanem bármely tipikusan fejlődő társának is.
A TSMT módszer saját vizsgálati módszerrel rendelkezik:
A diagnosztika és terápia egysége segit, hogy a vizsgálat során megfigyelt eltérések, könnyen beépithetőek legyenek a későbbi fejlesztésbe. A csoportos forma lehetőséget ad számos olyan terület fejlesz-tésére, melyek egyéni helyzetben kevésbé van lehetőség:
Ajánlott kiegészitő fejlesztések: