Neuro-hidroterápia (NHT)

Manuál Terápia (SRT Pfaffenrot technika)
2018-01-23
Szociális munka
2018-01-23
Mindent mutat

Neuro-hidroterápia (NHT)

Korai Neuro-hidroterápia (NHT I)

A korai neuro-hidroterápia (NHT) vízben történő mozgásfejlesztést jelent, mely újszülötteknek és csecsemőknek javasolt 5 hónapos korig. Mivel ez a babák életében még egy igen szenzitiv periódus, ezért a foglalkozásokat a szülők otthoni közegben, kádban végzik – így kádas

programnak is nevezik. A terapeuta betanítja a szülőknek a feladatokat, elmagyarázza a fogásokat, hogy otthoni környezetben biztonságosan végezhető legyen, valamint legoptimálisabban beillesztehtő legyen a baba napirendjébe.

A módszert dr. Schultheisz Judit gyermekorvos dolgozta ki 1986-ban, mely jelenleg is egy nemzetközileg is elismert kora gyermekkori ellátási program.

A foglalkozások során a víz jótékony fizikai, kémiai és pszichés hatásaira építünk – hiszen a víz mint közeg, stimulálja a babák spontán mozgását, jótékonyan hat az egyensúlyi rendszerükre. Az hogy otthoni környezetben is végezhető, a babák számára biztonságot nyújt, bevonja

a családot – ezáltal növelve a szülők kompetencia érzését is.

A módszer rendkivül hatékonyan befolyásolja a babák fejlődését, idegrendszeri érését, serkenti mozgástanulásukat, koordinációjukat, figyelmüket.

A kádas programot egyaránt ajánlani tudjuk egészséges-, rizikós illetve sérült babáknak.

A terápiás kezelés megkezdése előtt feltétel a megfelelő, pontos orvosi diagnózis meghatározása, eltérő fejlődésnél részterápiaként, veszélyeztetett fejlődés esetén pedig prevencióként is alkalmazható.

 

Ajánlott kiegészitő terápiák:

  • Pfaffenrot manuális technika
  • Gyógytorna
  • Fizioterápiás kezelések
  • Szenzomotoros fejlesztések
  • TheraSuit
  • Gyógypedagógiai fejlesztések

 

Csoportos Neuro-hidroterápia (NHT II.)

A neuro-hidroterápiát (NHT) 1986-ban dolgozta ki dr. Schultheisz Judit gyermekorvos.

5 hónapos kortól (az önálló stabil járás időszakáig) már a medencében történő foglalkozásokat ajánljuk a babáknak (NHT2). Ebben a formában a terápiás lehetőségek kibővülnek, hiszen a megnagyobodott vizes tér (kádas programhoz képest) rengeteg lehetőséget ad új mozgások

gyakorlására, új ingerek átélésére, valamint a sok, fejlesztő játék és eszköz bevezetésére.

A foglalkozások a víz pozitív hatásaira épitenek, céljuk a mozgás-, egyensúly-, a szociális- valamint kognitiv készségek fejlesztése. A víz, mint folyamatos inger kifejezetten jótékony hatással van az idegrendszeri érésre és a szenzoros integrációra.

A csoportos forma külön fejlesztő jelleggel bír minden baba és szülő számára is, hiszen elősegitik a család szocializációját.

Egészséges és sérült kisgyermekeknek egyaránt javasolt foglalkozás, mely legtöbb esetben csoportban, a szülő aktiv részvételével zajlik, de szükség esetén egyéni formában is igénybe vehető.

Az egészséges célcsoport számára preventiv jelleggel mint “babaúszás” alkalmazható, segítve a baba harmónikus fejlődését, mozgástanulását valamint korai tapasztalatszerzés ez számukra a vizben, ami segíti majd a későbbi úszástanulást.

Adott sérülés, diagnózis vagy elmaradás esetében, terápiás jelleggel javasoljuk, segitve az idegrendszer érését, gyorsítva és minőségileg javítva a mozgás fejlődését, csökkentve a kórképpel járó tünetek előfordulását.

 

Ajánlott kiegészitő terápiák:

  • Pfaffenrot manuális technika
  • Gyógytorna
  • Fizioterápiás kezelések
  • Szenzomotoros fejlesztések
  • TheraSuit
  • Gyógypedagógiai fejlesztések