Mozgásfejlesztés
Mozgásfejlesztés
Miért fontos a mozgásfejlesztés?
Két alapvető okból: a klasszikus és mindenki számára egyértelmű megközelités, hogy akkor kell a mozgás fejlesztésével foglalkoznunk, ha a gyermeknek ügyetlen, esetlen a mozgása, hanyag a tartása, gyenge az egyensúlya, megkésett a mozgás-fejlődése, mozgássérült stb.
De akkor is javasolt lehet a komplex mozgásfejlesztést, ha a gyereknek nem indul a beszéde, ha nem tud figyelni, ha nem szeret rajzolni, ha gond van vele az iskolában, ha visszahúzódó vagy viselkedésesen gond van vele stb.
Joggal teszik fel sokan a kérdést, de mi köze a második tünetcsoportnak a mozgáshoz, hogyan segíthet mindezeken a mozgásfejlesztés.
Erre próbálunk most rávilágitani.
A mozgás a gyerekek legtermé-szetesebb megnyilvánulási formája, a mozgás által szerez új információkat a környezetről. Mivel mára már senki nem vonja kétségbe, hogy főleg a fejlődés első szakaszában, a gyermek a a mozgás=tanulás alapelvét követi, így amennyiben a
mozgásos élmények kimaradnak a fejlődésből, a hatékony információszerzés nehézkessé válik. Világos ma már az is, hogy a mozgás nem csak fizikailag teszi erőssé és egészségessé a babákat és a gyermekeket, de a fejlődésük összes területére kihatással van. A mozgáson keresztül
a gyerekek gondolkodni, kommunikálni tanulnak, és kiépítik önbizalmukat. A mozgás fizikai és érzelmi kompetenciát hoz; ezen belül örömforrás, feszültségoldás, ösztönző, megnyugtató és jutalmazó hatású.
Ezen analógiát követve kijelenthetjük, a mozgásfejlesztéssel tehát számos más területen lévő elmaradásokra, problémákra is megoldást nyújthatunk.
Mozgásterápiák tehát javasolhatunk:
- a mozgás és a vele kapcsolatos képességek direkt fejlesztésére, javítására. Ez esetben is használhatjuk preventív vagy konkrét rehabilitációs jelleggel.
- más, a mozgáshoz indirekt kapcsolható kognitív-, megismerési-, észlelési-, figyelmi-, beszéd- és viselkedéses funkciók komplex preventív fejlesztésére. Ha a gyermek esetében nincs értelmi elmaradás, akkor ezek a fejlesztések preventiv céllal, önmagukban is alkalmazhatóak a fent felsoroltak fejlesztésére, a gyerek „ügyesitésére és okositására”, ellenkező esetben azonban konkrét terápiás terv kidolgozása indokolt, bekapcsolva más gyógypedagógiai, logopédiai és részképesség fejlesztéseket is, terápiás céllal.
Milyen mozgások fejleszthetők mozgásterápiával?
- Nagymozgások
- Finommozgások
- Beszédmozgások
- Praktikus mozgások
Az első mozgásfajtán kívül, a mozgásfejlesztés már interdisz-ciplinárissá válik, előkészitve és megalapozva szükség esetén a későbbi logopédiai vagy részképesség fejlesztéseket.
Mi mást fejleszthetünk mozgásterápiával?
- Beszédet, artikulációt
- Figyelmi képességeket, memóriát
- Szociális készségeket, viselkedést
- Monotónia tűrést, szabálytanulást
Milyen mozgásterápiák közül választhatunk?
Föleg a mozgásos terület fejlesztése céljából:
- Gyógytorna, gyógymasszázs
- Kinesiológiai tape
- Pfaffenrot manuális technika
- Fizioterápiás kezelések
Komplex, interdiszciplináris fejlesztés céljából:
- Egyéni és/vagy csoportos TSMT
- Hidroterápia (HRG tipusú)
- Korai neurohidroterápia (NHT 1, NHT 2)